Semboller

Yayınevi : Dharma Yayınları
Yazar : Robin Norwood
Kategori : Araştırma-İnceleme
Basım tarihi:Haziran 2009 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :400
Kağıt:2. Hamur
ISBN:9789944986878
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 23.00 + %8 KDV = 25 TL
Kültür TV fiyatı 20.00 TL

 

 

Zamanı tutsak eden ve kendine ayak uydurması için onu zorlayan yeni bir dünyanın tamda merkezindeyiz, aslında artık hepimiz onun esiriyiz; teknoloji. Kâğıttan objeler yerini cam ekranlara giderek de saydam ve şeffaf alaşımlara bırakıyor. Hepimiz artık konuşarak değil de adeta yazarak ya da kendimizi git gide işaretlerle ifade ederek yaşıyoruz. Belki de yeniden ilk çağlara dönüyoruz. Her şeyin sembollerle ifade edildiği o yıllara.
Semboller kitabına kaynaklık eden bu düşünceden hareketle sınıflara ayırdığımız ve kategorize ettiğimiz alt başlıkların hepsinde geçmişten günümüze aşina olduğumuz ya da daha önce hiç adını bile duymadığımız işaretlere yer verildi.
Amaç geçmişten bugüne değişerek gelen veyahut aynı kalan insanın kendini farklı alanlarda ifade etmesine yarayan sembolleri bir araya getirerek bir başucu kitabı hazırlamak.
İşaret dilinin kullanıldığı, yazının resimlerden ve şekillerden ibaret olduğu ilk çağlardan bu güne kadar varlığını sürdürmüş her türlü sembol yazılı ve görsel kaynaklar taranarak ortaya çıkarıldı. Bunların içinde özellikle tarihsel süreç içinde adeta sembolleşen Kahramanlar ve onlarla paralel olarak ortaya çıkan İsimterimler'de bir araya getirildi. Ayrıca modern dünyanın vazgeçilmez bir unsuru haline gelen insan hayatını kolaylaştırmak için kullanılan kaynağı yazının icadına kadar uzanan Piktogram ve İdeogramlar da Semboller listesinde yerini aldı.
Semboller kitabı günlük hayatta hemen her an karşımıza çıkabilecek kökleri çok eski çağlara dayanan her türlü resimsel aracın yeniden tanımlanmasında ve anlaşılmasında önemli bir kaynak eser olacaktır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı