Kltr TV | Tanrı Yanılgısı Üzerine İnanmak ya da İnanmamak | Kitap detaylar

Tanrı Yanılgısı Üzerine İnanmak ya da İnanmamak kitabn 16 kii satn ald!

Tanrı Yanılgısı Üzerine İnanmak ya da İnanmamak

Yaynevi : Profil Yayıncılık
Yazar : Aliye Çınar
Kategori : Araştırma-İnceleme
Basm tarihi:2009 / 1. Bask
Kapak : Karton
Sayfa says :224
Kat:2. Hamur
Ebat:13.5x21
ISBN:9789759962227q
Dil : Türkçe
Etiket fiyat : 11.50 + %8 KDV = 12.5 TL
Kltr TV fiyat 10.00 TL

 

 

Son yıllarda din üzerine iki kitap çok tartışılıyor. Bunlardan biri ünlü ateist Richard Dawkins'in yazdığı Tanrı Yanılgısı, diğeri ise dünyaca ünlü filozof Antony Flew'in Yanılmışım Tanrı Varmış'ı.
Richard Dawkins ve diğer ateistler Tanrı tanımazlıklarını ilan ederlerken elbette pek çok konuyu kendi baktıkları dünyadan tutarlı bir şekilde izah etmektedirler. Ne var ki üç konu ateizmin yumuşak karnıdır: Ahlak, ölüm, anlam ve bilinç konuları materyalist dünya görüşüyle tam olarak izah edilemez.
Dawkins doğal olanla insanî olan, maddi olanla anlamlı olan arasındaki bağlantıyı yani ahlakı açıklayamamaktadır. Deyim yerindeyse ahlakî beden, maddi doğamızın, anlam ve değerle buluştuğu bağlamdır. Tanrı Yanılgısı'nın yazarı tam olarak bu noktayı kaçırmaktadır.
Bilinç konusunda konuşmaya başlandığında da, Tanrı'yı bir şekilde işin içine katacağımızın zorunluluğunu Yanılmışım Tanrı Varmış diyen Flew söylemektedir. Ona göre, bilinç ve benlik, hayat ve anlamı, değer ve ahlak alanlarına girildiği zaman, Tanrı'nın varlığını kabul etmek zorunlu gibi gözükmektedir. Kısacası ruhun varlığını kabul etmeye başlayınca, ateizm kan kaybetmektedir.
İlahiyatçı Doç. Dr. Aliye Çınar bir yandan Richard Dawkins'in Tanrı Yanılgısı kitabında öne sürdüğü tezleri çürütürken diğer yanda Tanrı'nın varlığının kabul etmemizi sağlayan argümanlarını ortaya koyuyor.

(Tantm blteninden)

Bu kitaba video yklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin ok satanlar


Bu kategorinin ilgi grenleri


Bu kitab alanlar bunlar da ald