Enformasyon Çağı:Ekonomi,Toplum ve Kültür Cilt 1 - Ağ Toplumunun Yükselişi

Yayınevi : İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Yazar : Manuel Castells
Kategori : İnsan ve Toplum
Basım tarihi:Mayıs 2005 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :744
Kağıt:2. Hamur
Ebat:16x23
ISBN:975-6176-16-4
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 32.20 + %8 KDV = 35 TL
Kültür TV fiyatı 28.00 TL

 

 

Günümüzün yaşayan en önemli toplumbilimcilerinden biri sayılan Manuel Castells, üç ciltlik dev eserinde, yeryüzündeki kültürlerin ve kurumların çeşitliliğine bağlı olarak ortaya çıkan ve çok farklı biçimlerde tezahür eden yeni toplumsal yapının oluşumunu inceliyor.

Castells bu yapının biçimlenmesini, 20. yüzyılın sonlarına doğru kapitalist üretimin yeniden yapılanmasıyla kendini gösteren yeni bir kalkınma biçiminin ortaya çıkışıyla ilişkilendirmektedir.

Bu yaklaşımın gerisindeki kuramsal perspektifi açıklamak için tek bir düşünce sisteminin yeterli olmadığını, günümüzde toplumların tarihi olarak farklı konjonktürlerde belirlenmiş üretim, deneyim ve iktidar ilişkileri çevresinde örgütlendiğini savunan Manuel Castells, bilgi toplumunun oluşumundaki karmaşık sürecin anlaşılmasına yüzeysellikten uzak bir yaklaşımla açıklık getiriyor.

Yazar Enformasyon Çağı: Ekonomi, Toplum ve Kültür eserinin ilk cildi olan Ağ Toplumunun Yükselişi'nde Amerika'dan Uzakdoğu'ya kadar çeşitli bölgelerde yapılmış araştırmalardan yola çıkarak hızlı bilgi, sermaye ve kültür akışının koşulladığı enformasyon çağının dinamiklerine dair sistematik bir teori oluşturuyor.

Eserin ikinci cildi Kimliğin Gücü, üçüncü cildi Milenyum'un Sonu adlarıyla yayınlanacaktır.
Bu Kitap İle İlgili Yorumlar:


"Bugün, belki de sanayi çağının bir adım ötesinde yoğun ve şaşırtıcı bir dönüşüm sürecinde yaşıyoruz. Peki, bu geçiş sürecinin haritasını çıkaran büyük sosyoloji yapıtları nerede? Bu yüzden Manuel Castells'in enformasyon çağının sosyal ve ekonomik dinamiklerinin haritasını çıkarmaya çalıştığı bu üç ciltlik yapıtı gelecek yıllarda temel bir referans kaynağı olacaktır."
Anthony Giddens, The Times Higher Education Supplement

"Castells'in başyapıtı modern sosyal bilimlerin en büyük tutkusunu yeniden keşfediyor: İnsan doğasını incelemek yerine, yeni bir teknolojik ve ekonomik medeniyetin getirdiği sosyal, kültürel ve psikolojik dönüşümleri keşfetmek."
Alain Touraine, Ecole des Hautes etudes en Sciences Sociales, Sosyoloji Profesörü

"Çağdaş medeniyetler sisteminin mantığını ortaya çıkaran, enformasyonel toplumların anlamına ışık tutan bu başyapıt, sosyal bilimler üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olacaktır."
Fernando Henrique Cardoso, Sao Paolo University, Siyaset Bilimi Profesörü Uluslararası ve Sosyoloji Derneği Eski Başkanı.

"Adam Smith kapitalizmin nasıl işlediğini, Karl Marx da neden işlemediğini açıkladı. Şimdiyse Manuel Castells Enformasyon Çağı'nın sosyal ve ekonomik ilişkilerini açıklıyor."
G. P. Zachary, Wall Street Journal

(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı