Siyasal Liberalizm

Yayınevi : İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Yazar : John Rawls
Çevirmen :Mehmet Fevzi Bilgin
Kategori : Demokrasi
Basım tarihi:Şubat 2007 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :534
Kağıt:2. Hamur
Ebat:16x23
ISBN:975-6857-54-4
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 29.44 + %8 KDV = 32 TL
Kültür TV fiyatı 25.60 TL

 

 

Bu kitap John Rawls'un Bir Adalet Kuramı adlı eserinde sunduğu hakkaniyet olarak adalet fikrini gözden geçirip geliştirirken, bu fikrin felsefi yorumunu önemli ölçüde değiştiriyor. Bir Adalet Kuramı'nda Rawls, istikrarlı, temel ahlâki inançları açısından gürece homojen, iyi yaşamın ne olduğu konusunda geniş tabanlı bir uzlaşmaya varmış "iyi düzenlenmiş bir toplumu' varsayıyor. Ancak modern demokratik bir toplumda uyuşmaz ve uzlaşmaz çok sayıda dinsel, felsefi ve ahlaki doktrin, demokratik kurumlar çerçevesinde birarada varlığını sürdürüyor. Rawls bu olgunun, demokrasinin kalıcı bir özelliği olduğunu kabul ederek, makûl fakat uyuşmaz doktrinlerle bölünmüş özgür ve eşit yurttaşların nasıl birarada uyum içinde yaşayacağını soruyor.

Kitabın sonunda Rawls'un Siyasal Liberalizmi gözden geçirme planının bir taslağını sunan ve yazarın ölümüyle yarım kalan "Kamusal Aklın Yeniden Ele Alınması" adlı makale yeralmaktadır.

Rawls'un kendi çalışmalarına dair olağanüstü bir değerlendirmesi... Herşeyden önce bu kitap ahlak felsefesinden siyaset felsefesine doğru keskin bir dönüşe işaret ediyor.
Jeremy Waldron, The Times Literary Supplement

Rawls'un toplumsal ve ekonomik adalete dair neredeyse evrensel bir ahlak kuramından modern devletin siyaset kuramına yönelmesi ...çarpıcı, etkileyici ve zorlayıcı bîr dönüşüm.... Rawls'un ele aldığı sorunlarla o ya da bu şekilde mutlaka yüzleşeceğiz.
Bernard Williams, London Review of Books

Rawls'un bu kitabında, J.S. Mill'in eserlerinde karşılaştığımız açıklık, titizlik ve düşünsel tarafsızlık gibi tüm entelektüel erdemler bulunuyor.
John Gray, The New York Times Book Review
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı