Türkiye, Avrupa, Avrasya I - Strateji, Yunanistan, Kıbrıs

Yayınevi : İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları
Yazar : İsmail Cem
Kategori : Uluslararası İlişkiler
Basım tarihi:Haziran 2004 / 1. Baskı
Kapak : Karton
Sayfa sayısı :298
Kağıt:2. Hamur
Ebat:16x23
ISBN:975-6857-88-9
Dil : Türkçe
Etiket fiyatı : 13.80 + %8 KDV = 15 TL
Kültür TV fiyatı 12.00 TL

 

 

'Bu kitabın amacı, 2000'li yıllar Türkiye'sinin, insanlığın büyük yürüyüşüne getirebileceği özgün katkıyı irdelemektir.

‘Türkiye, Avrupa, Avrasya'yı, anıların paylaşıldığı bir kitap olarak öngörmedim. Daha çok, değerlendirmelerimden, gözlemlerden, konuşma ve demeçlerden, yabancı basında yayınlanmış yazılarımdan oluşuyor. Bu kitabımın özelliği, Dışişleri Bakanı olarak (1997-2002) yaşadığım olaylardan geliştirdiğim düşüncelerden, uyguladığım politikalardan hareketle gerçekleşmiş olması. Bu birikimden yola çıkarak, geçmişin ve geleceğin değerlendirmesini yapmaya çalıştım; Türkiye'nin yenileşme sürecine dış siyasetin katkısını inceledim. Siyaset ve dış siyaset üzerine çalışanlarla, kendi deneyimimi, dünyaya ve Türkiye'ye bakışımı, vizyonumu paylaştım...'

İSMAİL CEM

Tarih, insanlara kendini tek tek olaylar, parçalanmış, birbirinden kopuk dönemler şeklinde gösterse de; gerçekte tarihin bizatihi kendisi parçalanamaz bir bütündür. Ancak bu parçaları, bütün ile olan ilişkilerini gözardı etmeden bağımsız olarak incelemek, gerçeklerin de daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Tarihe tanıklık edenler, olayların içinde yaşayanlar, savundukları düşünce, inanç ve yürüttükleri siyasal eylemlerle bu bağımsız görünen ‘tarihsel parça'nın biçimlenmesini sağladıkları gibi, yıllar sonra olayların üzerinde birikmiş küllerin silinmesinde, kapanmış perdelerin aralanmasında da önemli rol oynarlar.

İsmail Cem, Türkiye Avrupa Avrasya kitabını nasıl kaleme aldığını, 'Türk dış siyasetini yönettiğim beş yılın gelişmelerini, bunların içinde yaşamış olmak özelliğimle yorumlamaktayım' gibi bir gerekçeyle açıklarken, tarihin bütünselliğine bu anlamda katkıda bulunmaktadır.
(Tanıtım bülteninden)

Bu kitaba video yüklemek ister misiniz?

 

Yorumlar


Bu kitaba ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorumunuzu ekleyin

Bu kategorinin çok satanları


Bu kategorinin ilgi görenleri


Bu kitabı alanlar bunları da aldı