Dursun Kuveloğlu kimdir? Resmi tarihle 1965 yılında Rize'nin İkizdere İlçesine bağlı Cevizlik köyünde dünyaya geldim. Resmi tarih diyorum. Çünkü ben 3 yaşına yaklaşmışken, yeni doğmuşum gibi kayıt altına alınmıştım. O zamanlar kızların yaşını büyük yazdırarak, erkenden evlendirmenin çözümünü bulmuşlardı. Erkeklerin yaşları ise küçük yazdırılarak, küçük yaşta askere gitmemeleri sağlanırdı. Aynı tarife doğal olarak bana da uygulandı tabii… Bana bu işin çok yararı olmadı. Zira askerliğimi 25 yaşındayken, Yedeksubay olarak yaptım.

İlkokulu köyde tamamladıktan sonra ailece Ankara'ya göç ederek, babamın 20 yıla yaklaşan gurbet hayatını sonlandırmış olduk. Ortaokulu ve Liseyi Ankara'da tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi, Basın Yayın Yüksekokulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdim.

Öğrenciliğim süresince çeşitli gazete ve dergilerde serbest muhabirlik yaptım. Çeşitli konularda röportajlarım ve makalelerim yayınlandı. Lise sıralarında ise şiir ve hikaye yazmaya başlamıştım. Bazıları çeşitli yarışmalarda ödüle layık görüldü. Bazıları ise o zamanın edebiyat dergilerinde yayınlandı. Böylece, Ortaokul sondan itibaren hayatım boyunca yazma ve okumaya yönelik karşı konulamaz bir merak ve çabam sürekli beni zorladı ve teşvik etti.

Üniversite eğitimi ve askerlik görevini tamamladıktan sonra kısa bir süre gazetecilik yaptım. Ardından devlet memuru oldum. Çeşitli kademelerde görevler aldım. Ama edebiyat dünyasından hiçbir zaman uzaklaşamadım. Şu ana kadar yayınlanmış kitaplarımı da memuriyet görevim devam ederken yazdım. Evliyim. Ata Taha adında bir oğlum, Melisa Nur adında da bir kızım var.


Dursun Kuveloğlu bu kitapları tavsiye ediyor

Her kesimin kitaplarını okumaya ve yaşanan karmaşayı anlamlandırmaya yönelik bir merak sahibi olmuştum. Böylece bende, her türden kitaba karşı ilgi ve merak oluştu. İyi ki de oluştu. Hem ufkum zenginleşti. Hem de yaşadığımız dünyadaki mesaj kirliliği ve yoğunluğu içerisinde bazı gerçekleri ayıklama ve anlama yönünde bir yetiye sahip olabildim. Yani kitap, görme ve izleme engeli olana görebilme ve izleyebilme imkanını sunan sihirli bir gözlük bence… Ben okuyarak ve kitapların sihirli dünyasında gezinerek bu gözlüğü temin edebildiğimi düşünüyorum.


24.7 TL
32 TL
13 TL
16 TL