Kltr TV | Kitap mı, sevgili mi? | Yazarn nerisi

Mehmet S. Fidancı kimdir? 1964, Akdağmadeni'nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yozgat ve Kayseri'de tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü'nden 4. sınıfta ayrıldı. Şiirleri; Türk Edebiyatı, Yönelişler, Kanat, Dergâh, A'raf, Son Duvar, Hece ve Sonsuzluk ve Bir Gün adlı dergilerde yayımlandı. Ankara'da; A'raf (1993), Son Duvar (1997) ve Sonsuzluk ve Bir Gün (2005) dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Yol Gösterici adlı deneme kitabı Türkiye Yazarlar Birliği'nce 1998 yılı en iyi deneme ödülüne layık görüldü.
Bir dönem Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı da yapan Fidancı, evli ve iki çocuk babasıdır.
Kitapları
Şiir: Şi'rpençe(1997), Kapanan Pencere'den (1998),
Kalbin Orta Yeri (2005)
Deneme: Yol Gösterici (1998), Bakışları Kıyısı (2003)


Mehmet S. Fidancı bu kitaplar tavsiye ediyor

Her şey ne kadar dokunaklı… Kitaplardan başka dost yokmuş! Bunu söylerken Cemil Meriç Hoca, kitapları bir sevgili gibi baş tacı ediyor. Muhteremi hayatla savaştıran dipsiz derinlik, kitapları yaşanması gereken bir ışıltılı varlık olarak nitelendirmesine yol açıyor. O, kitaplardan alacağı muradı bu sayede aldı. Hem çok okudu, hem çok yazdı. Yetindi mi bilemem. Lâkin, insan sevgiliyi bir kitap gibi düşünüyorsa, onun hali nicedir? Belki de sevgiliye atfedilecek en büyük soyluluk ya da tam tersi en büyük haksızlık bu olsa gerek!

Ta ki Okumak
Bir roman okurken sonrasında ne olacağını merak edip bitiş sayfalarına göz atıyorum. Nedense roman devam ediyor. Bir şeylerin bitmemesi kadar insana yük olan başka bir son olamaz. Bir gerçeklikten veya muhayyel durumdan sıyrılıp hayata yeni kurgular katarak oyunu sürdürme kaygısıdır tüm olanlar. Yine de kendiliğinden içimde devam eden kaotik bir roman oluşuyor. Zaten romandaki karakter, kişi de okuyan kişi oluyor ya da ben öyle hissediyorum. Her yaşanan anı öncekilerin devamı olduğu gerçeğini düşünüp iç sızlatan bir tükenişin içinde olmak duygusu bu…


4.5 TL
22 TL
17.5 TL
34.5 TL
14 TL