Kltr TV | Kitabın Hayatımdaki Yeri | Yazarn nerisi

Ayşe Göktürk Tunceroğlu kimdir? (1958 - ): Yazar. İzmir-Ödemiş'te doğdu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu bitirdi (1959). Arifiye ve Adapazarı liselerinde edebiyat öğretmenliği, İ. T. Ü. Sakarya Mühendislik Fakültesinde Türk Dili okutmanlığı (1982-1984) yaptı. Sonra ABD'de yaşamaya başladı. Yazıları Yeni Asya gazetesinde yayınlandı (1975-1977). Türk Edebiyatı dergisi ve Türkiye gazetesinde düzenli olarak yazdı.
Eserleri:
Amerika Mektupları- Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları
Sam Amca İle Samiye Teyze (Hikâyeler)-Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları
Mi Taku Oyasin (Kızılderili Hikmetleri) -Alfa Yayınları
Haliksay (Kızılderili Hikâyeleri) -Alfa Yayınları
Bayram Kurabiyesi (Çocuk Hikâyeleri) -Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları
Türkiye Amerika Arası Dokuz Saat-Bâbiâli Kültür Yayıncılığı
Amerika Amerika 'E plurubus Unum”-Bâbiâli Kültür Yayıncılığı
Tercümeleri:
Aptal Beyaz Adamlar (Michael Moore)- Bâbiali Kültür Yayıncılığı
Ahbab, Memleketim Nerde? (Michael Moore) –Bâbiâli Kültür Yayıncılığı


Ayşe Göktürk Tunceroğlu bu kitaplar tavsiye ediyor

Konfüçyüs’ün meşhur sözünü bilirsiniz: “Allahım, bana kitap dolu bir ev ile çiçek dolu bir bahçe ver.” Bu cümlenin ikinci tarafı beni çok ilgilendirmemiştir. Çiçekleri sevmiyor değilim ama çiçek dolu bir bahçem olması için gayret sarfetmişliğim de yoktur doğrusu. Halbuki kendimi bildim bileli kitap dolu bir ev için var gücümle çalışmışımdır.
Kitabın okunması kadar satın alınması, çantaya girişi, kitaplık raflarına yerleştirilmesi, rafta duruşu, seyredilmesi, hatta kokusu da güzeldir. Bazen anketlerde, röportajlarda sorarlar: “Tekrar yaşamak istediğiniz en mutlu anınız hangisidir?” İnsanların, şüphesiz, birçok mutlu anı vardır. Düşünüyorum da, benim tekrar yaşamak isteyecek kadar mutlu anlarımdan birisini kitap çerçeveliyor. Adapazarı’nda öğretmenlik yaparken, haftada bir gün İstanbul’a doktora çalışmasına gelirdim. Akşam üzeri çantamda Bâbiâli’den alınmış birkaç kitap ile Haydarpaşa’ya varırdım. Tren saatine kadar oradaki çay bahçesinde otururdum. Masanın üzerinde bir bardak sıcak çay, taze bir simit ve yeni aldığım kitaplar... Ağzıma bir parça simit atıp çay yudumlayarak o yeni kitapları karıştırmak ve günün yorgunluğunu atmak... İşte en mutlu anlarımı düşününce hâlâ hatırladığım bir sahne.
Birşey daha... 28 yıldır hayat arkadaşım olan eşimle evlenmeye karar vermeme, çantasında gördüğüm, okunmaktan yıpranmış bir kitap sebep olmuştu: Erenlerin Bağından. “Kitap”ın hayatımdaki yerini bundan daha iyi nasıl anlatabilirim ki?!


40 TL
17.5 TL
22 TL