Kltr TV | Bana bir kitap listesi çıkar | Yazarn nerisi

Mehmet Aycı kimdir? 1971 yılında Adana/Saimbeyli'de doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden(1996) mezun oldu. Ankara'da yaşıyor. Ulaştırma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevini yürütüyor. Mürekkep Ten adlı kitabıyla TYB'nin 2007 yılı yılın en iyi yazarı ödülünü aldı…
Kitapları:
Şiir: Mor Kitap (Kırağı Yayınları, 1997), Aşk Bir Deniz Rüyası (Beyan Yayınları,1999), Yakı (Ebabil Yayınları, 2. Baskı 2008), Derin (Ebabil Yayınları, 2008)
Deneme: Serkisof Ahbabım Olur (Elips Kitap, 3. Baskı. 2006), Mürekkep Ten (Elips Kitap, 2007), Zehirli Ağaçlar Albümü(Elips Kitap, 2007)
İnceleme- Araştırma: Nasreddin Hoca (Semerkand Yayınları, 3.Baskı 2006), Demiryoluna Hızlandırılmış İnfaz(Kim Yayınları, 2004), Nasrettin Hoca Fıkraları(Ş.Çağlar'la birlikte; Elips Kitap, 2005)
Antoloji: İçinden Tren Geçen Şiirler((‘Mehmet Saim Değirmenci' adıyla, Kül Sanat Yayınları, 2005)


Mehmet Aycı bu kitaplar tavsiye ediyor

Bana bir kitap listesi çıkar

Başlığı okudu ya, eksiğini fazlasını beklemeyin, okuyucu hazretlerinin zihninden hızla bir kitap listesi geçmesi ve bu listede yer alan kitapların hazretin okuma zevkini, beğenisini, bilgi ve birikimini yansıtması kaçınılmazdır. Kaçınılmazdan kaçmayalım ve her okuyucumuzdan böyle bir liste beklediğimizi ilan edelim ki, hem maksat hasıl olsun, hem de pamuk eller kitap adı yazmayı öğrensin. Görüldüğü üzere, her şeyde bir hayır olduğu gibi, böyle hesaplı kitaplı işlerde de bir hayır vardır; hamdolsun yazar hazretleri daha yazının ilk paragrafında “kitabın ortası”ndan konuya esaslı bir giriş yapmış bulunmaktadır.
Sonra söyleyeceğimizi başta söylemekte fayda var, ey okuyucu, kitap listesiyle yemek listesini eş tutan, her halinden listelenecek kitapları okumayacağını sezdirdiği halde, doktordan diyet yemekler listesi ister gibi kitap kurdundan okunacak kitap listesi talep eden geveze okuyucunun bu isteği yerine getirilirken bir miktar gönülsüz davranmak vaciptir. Bakın, liste filan çıkarmayın demiyoruz; ola ki taliplimiz listedeki kitaplardan bir tanesini şöyle bir karıştırır ve kitapla tanışır; bu bile kitap bahsinde “bir şey” sayılmalıdır.
Bu uzun girizgahtan anlaşılacağı üzere okumakta olduğunuz yazı, kitapla ünsiyeti olan kişilerden kitapla ünsiyet kurma telaşında olan kişilerin okunacak kitap listesi çıkarmalarını istemeleri çerçevesinde kaleme alınmaktadır. Bu kadar dolambaçlı cümleye ne gerek var canım, ortada bir liste çıkaran, bir liste isteyen, bir de kitap listesi vardır ve dört başı mamur bu sevimli yazımız, bahsettiğimiz “teslis” bağlamında yazılmaktadır.
Dört başı mamur bir kitap listesi hazırlanırken, yalnızca kitabın adının değil, yazarının, yayınevinin, baskı yeri ve tarihinin belirtilmesi, açıkçası kitabın künyesiyle birlikte listelenmesi faydalıdır. Bu listede çeviri kitaplar yer alıyorsa çevirmen kardeşimizin de adını anmak alicenaplık olur. Mesele çatallaştı; şayet bir kitap Türkçe’ye birden çok çevrilmişse, hangi çevirinin iyi olduğu göz önünde bulundurularak listeye o çevirinin eklenmesi ayrıca isabet olacaktır.
Kitap listesi teslim edilen okuyucunun, aradım bulamadım, yahut buldum ama fiyatı pahalıydı, bana liste çıkardığına göre bu kitaplar sende mevcut olmalıdır, hele bir gönder de okuyalım, vallahi billahi iade ederiz sözüne, tecrübeyle sabittir ki, itibar etmek kesinlikle caiz değildir. Listeye koyduğunuz kitapların bir kısmının fiyatının yüksek olması, bir kısmının ancak sahaflarda bulunacağı doğrudur doğru olmasına lakin, vereceğiniz icazet “yandı gülüm keten helva” lafına yahut “onlar gittiler” lakırdısına yeni anlam katmanları ilave etmekten başka bir işe yaramayacak, Allah bilir liste meraklısı okuyucu gönderdiğiniz pahalı yahut nadir kitapları okumayacaktır bile… Tuzağa düşmeyesiniz diye söylüyoruz; kitap ödünç vermekle kitap tavsiye etmek özenle birbirinden ayrılmalı, liste çıkarma işi tavsiye ile sınırlı kalmalıdır.
Yapılan her listenin okunduğunu düşünüyorsanız yanılırsınız; hoş, benim Yusuf Koç adında böyle bir dostum vardır; her kitabı dipnotlarına kadar okumuş, derviş meşrep bir öğrenci titizliğiyle okuduklarını da aktarmıştır ancak istisnadır; kaideyi bozmaz; çıkardığım onlarca kitap listesinden aldığım geri dönüşlerden, yoklamalardan listeyi büyük ölçüde boşuna çıkardığımız hakikati gün gibi ortaya çıkmaktadır. Onun için, liste çıkarıcının Türk irfanına katkıda bulunuyorum gibi bir sanal akıntıya kendisini kaptırmaması gerekir.
Her yazarın olduğu gibi her okuyucunun da bir kitap listesi vardır. Ey yazar kardeş, yazarla okuyucuyu niye ayırıyorsun; ne demek bu, sanki yazar ayrı, okuyucu ayrı kişiler midir diyorsanız, kastım o sizin kastettiğiniz değildir; aklınızdan geçenlerin listesini yeniden gözden geçirmeniz gerekecektir.
Şimdi, size bir kitap listesi çıkaracağım da, hangi alanda kitap listesi çıkaracağımı da söylemeniz gerekmektedir. Öyle ya, tarihe ilgi duyana şiir kitapları, roman sevmezlere dünyanın en çarpıcı romanlarının listesini çıkardınız ve oku kardeş, mutlaka faydasını görürsün, demeniz iyidir lakin, bu iyilik onlar o kitapları okursa zuhur edecek bir şeydir. Yoksa adamcağızlara dünyada kabir azabı çektirmenin alemi yoktur. Diyeceğim o ki, kitap listesi çıkarılırken, liste isteyicinin okuma kapasite ve eğilimlerine şöyle bir sondaj yapılması, ona göre tavsiye edilen kitapların listelenmesi yerli yerinde olacaktır. Anlayacağınız gibi, okumaya yeni başlayanlar için çıkarılacak kitap listesiyle, az buçuk mesafe kat edenlerin, üç beş klasiğin kahramanlarını aklında tutanların, ne bileyim, birkaç Türk yazarını kitaplarından tanıyanların listesinin aynı olmaması gerekmektedir.
Kitap listelerinin en faziletlisi yazarın/okuyucunun takip ederek, dip notlardan, eleştirilerden, araştırma inceleme ameliyesinden kendisine çıkardığı ve elde etmek için bizzat mesai harcadığı kitap listesidir. Yüzde yüz oranda olmasa bile, ömür vefa ettiği müddetçe bu kitapların büyük oranda liste çıkarıcı tarafından okunduğunu, bu kitaplardan yola çıkılarak yeni listeler oluşturulduğunu söylemek abartı olmayacaktır.
Takdir edersinz ki, “renkler ve zevkler tartışılmaz” lafı kitap listesi çıkarma ameliyesinde de bir miktar geçerlidir. Sizi sarsan, çarpan, zihninizi alev topuna çeviren nice kitap tavsiye ettiğiniz, talebe mukabil listesine yazdığınız nice okuyucu adayı tarafından ya anlaşılmamış yahut sıradan bulunmuştur. Kavrama yeteneğinin, hayat algısının ne menem, ne farklı bir şey olduğu bir kitabı iki okuyucun okumasından sonra serdedilen görüşlerde ortaya çıkmaktadır. Onun için liste hazırlayıcı, kitap listesi verdiği okuyucudan, ben bu kitaptan bir şey anlamadım, ne sıkıcı tanrım, göbeğim çatladı, bitirmiş olmak için okudum, daha iyi bir liste beklerdim, laflarını duymaya hazır olmalıdır.
Kitap listesi çıkarmanızı isteyen okuyucunun beklentisi, çok okunanlar benzeri bir liste olabilir; dikkatli olmalı ve adamcağıza iyilik yapayım derken kötülük yapılmalı, aktüel olanın, popüler olanın tuzağına düşülmemelidir.
Çıkardığınız kitap listesindeki bilumum kitap adlarını çizip, bre birader, ben de seni yeni bir şey söyleyecek sandım, biz nice zaman önce bunların cümlesini kıraat emiş, müstefit olmuş ve dahi başka okurlara tavsiye etmişliğimiz vardır, senden daha baba bir kitap listesi bekliyordum diyen kitap kurdu, cins okuyucularla karşılaşmak da işten değildir. Böylelerine kitap listesi hazırlamaktan ziyade, onlardan kitap listesi istemek, Tanrı bilir ya daha hayırlı olsa gerektir.
Bir de, çok bilmiş, çok okumuş havası verenlerin, dur, sana bir kitap listesi çıkarayım diye kendi kendine gelin güvey olması yok mu, her ne kadar konumuz dışı olsa da, siz yine de o listeyi almayı ihmal etmeyin. Ola ki adamcağız sahiden çok okumuş ve çok bilmiştir…


34 TL
34 TL
11 TL
11 TL