Kltr TV | Okuma serüvenim | Yazarn nerisi

Nevval Sevindi kimdir? İzmir'de dünyaya gelen Nevval Sevindi, Ankara Üniversitesi Antropoloji bölümünden mezun olduktan sonra Klasik Arkeoloji ve Antik Yunan alanında Master yaptı. Sevindi, 1987 yılında Dünya Bankası'nın Çukurova Bölgesi Gelişim Projesi'nde görev aldı. Serbest yazılarına bu yıllarda başlayan Sevindi, 1990 yılında Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Uzun Metrajlı Sinema Senaryosu Ödülü de aldı. Yeniyüzyıl Gazetesi'nin çıkışından itibaren kadın-erkek ilişkileri, kadın hakları, sosyal ve kültürel politikalar üzerine yazılar yazmaya başladı.
Yeniyüzyıl için dönemin gündemdeki ismi Fettullah Gülen ile New York'ta ses getiren seri röportajlar yapan Sevindi, bu röportajlarını kitap olarak da yayınladı.
Sevindi ayrıca Samanyolu TV'de demokrasi kültürü, kadın hakları gibi alanlarda programlar yaptı. Uzun süre de Zaman Gazetesi'nde bu alanlarda yazdı.
Nevval Sevindi, 1998 yılında kanserle mücadelesinden başarıyla çıktı. Kanser ve kanser hasta hakları üzerine de çalışan ve Kanser hasta dernekleri oluşturan Sevindi bu çalışmasıyla Sağlık Bakanlığı'ndan da ödül aldı.
Sevindi'nin, aralarında "Aşk Kapıyı Her Zaman Çalar", "Kent ve Kültür", "Ne Kadar İlgi O Kadar Sevgi" ve "Daha Fazla Özgürlük" adlı kitapların da olduğu yayınlanmış 13 kitabı bulunuyor.


Nevval Sevindi bu kitaplar tavsiye ediyor

Altı yaşında okumaya başladım ve durmadan hâlâ okuyorum. Çok düzenli ve sistematik bir okumayla üniversiteye geldim. Türk ve yabancı masallar, çocuk klasikleri, Türk klasikleri, dünya klasikleri, antik Yunan felsefesi, dinler tarihi ve modern felsefe, sosyoloji, antropoloji. Böylece Ankara üniversitesi antropoloji bölümünü seçerek giren tek kişiydim. Sonra aslından Yunan edebiyatı ve Farsça eğitimi, klasik Yunanca ve Herodot okuma dönemi ve güncel Türk ve dünya edebiyatı yanı sıra büyük bir şiir kütüphanem var. Şiir gerçek sevdamdır. Divan edebiyatından dünya ülkeleri şiirlerine uzanan geniş bir yelpaze. Devamlı okudum ve yanı sıra yazdım. Şiirler, öyküler ve metinler... Çok fazla çöpe attım. 30 yaşıma kadar az yayınladım. O yaşta gazete ve kitaba karar verdim. Bugün 13 kitabım var. Yayınlanmamış yüzlerce makalem, yazım, öyküm, şiir...
Okumak ve yazmak benim hayatımın biçimidir. Bugün özellikle tarih, sosyoloji, antropoloji, tasavvuf, roman ve şiir okumaya devam ediyorum.15 TL