Kltr TV | Abdullah Ataşçı bu kitapları tavsiye ediyor | Yazarn nerisi

Ayşe Sarısayın kimdir? 24 Kasım 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Alman Lisesinde tamamladıktan sonra, kimya mühendisliği ve işletme eğitimi gördü. Bir ilaç şirketinde yönetici olarak çalışıyor. Evli ve bir oğlu var. Babası Behçet Necatigil’in çeviri şiirlerini (Yalnızlık Bir Yağmura Benzer, Adam Yayınları, 1984) ve aile mektuplarını (Serin Mavi, YKY, 1999, Selma Esemen ile birlikte) yayına hazırladı. Behçet Necatigil’e ilişkin anılarının yer aldığı “Çok Şey Yarım Hâl┠adlı kitabı, 2001 yılında yayımlandı (YKY). “Denizler Dört Duvar” (Can Yayınları, 2003) adlı ilk öykü kitabı 2004 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne, “Yorgun Anılar Zamanı” (Can Yayınları, 2004) 2005 Sait Faik Hikaye Armağanı’na, “Karakalem Resimler” (Can Yayınları, 2008) adlı öykü kitabı ile Dünya Kitap dergisinin 2008 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görüldü. “Erdal Öz, Unutulmaz Bir Atlı” adlı biyografi çalışması 2009 yılında yayımlanan Ayşe Sarısayın’ın Almancadan çevirileri de var.


Ayşe Sarısayın bu kitaplar tavsiye ediyor

Okumak kavramı, öncelikle çocukluğuma doğru bir yolculuğa çıkarıyor beni. Çok sessiz bir evde, genellikle yalnız geçen çocukluk yıllarımı renklendiren, tüm dünyayı önüme seren masallarla başlıyor okuma serüvenim. Masallarda karşıma çıkan doğaüstü yaratıklar, yalnızca düşlerimi süslemekle kalmıyor, hayallerimi de besliyor durmaksızın. Zümrüdü Anka kuşunun kanatlarında Kafdağı’na ulaşıyor, bir dudağı gökte, bir dudağı yerde devlerle savaşıyor, “Açıl susam, açıl!” diyerek tüm engelleri aşabiliyorum.
Masallardan hikâyelere, romanlara geçişim, ilkokul yıllarında. Kimi kahkahaların, kimi gözyaşlarının eşliğinde okunan çocuk kitapları. Sözcüklerin önemi yok henüz, olaylara, insanlara odaklıyım. Tanımadığım, bilmediğim dünyalara konuk olmanın, yeni insanlar tanımanın tek yolu kitaplar.
Yıllar içinde farkında olmaksızın ‘insan’a, insan gerçeğine uzanmaya dönüşüyor bu yolculuk. Dil, anlatım ve sözcükler giderek önem kazanıyor, neyin anlatıldığından çok, nasıl anlatıldığı ön plana çıkıyor. Yeni okumalar, yaşanmışlıklarla, geçmişte okunanlardan bellekte kalanlarla buluşurken, yazı yolculuğuna çıkmanın doyulmaz keyfi yaşanmaya başlıyor.
Hayatın özünü ve insanı kavrama çabası, yani okumak, asla bitmeyecek bir serüven bana göre.


15 TL
3.5 TL
34.5 TL
22 TL