Yazar Hakkında
Alexander McCall Smith

Zimbabwe'de doğup büyümüş olan ünlü yazar, okumak için İskoçya'ya gelmiş. Botswana'daki kriminal hukuk konusunda çalışmalar yapmış. Daha sonra Afrika'ya dönüp Botswana Ünivesitesi'nde hukuk dersleri vermiş. Ardından Edinburgh'a geri dönmüş. Uzun bir süre Edinburgh Üniversitesi'nde medikal hukuk profesörlüğü yapan, yurt dışında kimi üniversitelerde konuk profesör olarak dersler veren McCall Smith, aynı zamanda UNESCO ve İngiliz hükümeti için biyoetik konusunda danışmanlık yapmış. Ancak yazarlık ağır basınca tüm bu 'ağır” görevleri bir kenara bırakmaya karar vermiş. Ah, unutmadan, bir de fagot çalıyor kendisi, üstelik 'The Really Terrible Orchestra” (Sahiden Berbat Orkestra) isimli bir grubu bile var. Renkli bir kişilik yani. Bu arada McCall Smith'in Edinburgh'ta Harry Potter yazarı JK Rowling ile komşuluk etmiş olması da buraların havasında suyunda bir şeyler olduğunu düşündürüyor insana.

Alexander McCall Smith, geniş bir konu yelpazesinde altmıştan fazla kitap yazmış bir yazar. Akademik kitaplar, kısa hikâyeler, popüler çocuk kitapları ve dedektiflik öyküleri yazıyor. Dünya çapında tanınmasını sağlayan eserlerinin başında 'The No. 1 Ladies' Detective Agency” (Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu) serisi geliyor. Seri, New York Times'ın en çok satanlar listesinde aylarca kalmış ve memleketi İngiltere'de olduğu kadar ilgi görmüş. Oscar sahibi yönetmen Anthony Minghella, serinin film haklarını satın almış ki bir kitabın film haklarının satın alınması kitabın çok popüler olduğunun göstergesidir. Ama serinin popülerliğini ispat etmesi için buna gerek yokmuş, zira dünya çapında 29 dile çevrilmiş ve 14 milyondan fazla kopya satmış.

Ünlü serinin sekizinci kitabı olan 'The Good Husband of Zebra Drive”, 2007 Nisan'ında raflardaki yerini aldı. Yazar, 2004'te Isabel Dalhousie isimli bir kadın dedektifin maceralarını konu ettiği yeni serisini yazmaya başladı. Bir önceki serinin kitapları gibi hemen en çok satanlar listelerindeki yerini alan çalışmanın son kitabı olan

'The Careful Use of Compliments” ise kısa bir zaman önce yayımlandı.