Yazar Hakkında
Charles Dickens

(1812 - 9 Haziran 1870): İngiliz romancı. Landport'ta doğdu, Gad's Hill'de öldü. Mutlu bir çocukluğun ardından, babasının hapse girmesi üzerinde, 11 yaşında bir fabrikaya girerek çalışmak zorunda kaldı. Ailesinin durumu biraz düzelince iki yıl okula devam etti. Bir süre noterin yanında çalıştı. 19 yaşında gazeteciliğe başladı.

Gazetelerde yayınlanan hikâye ve denemeleri ilgiyle karşılandı. Bu yazıları 1836'da Sketches by "Boz" (Boz'un Kahramanları) adıyla yayınlandı. Yayıncının, istediği çizgi roman Pickwick Papers (Pikvik'in Serüvenleri) yayınlandığında geniş yankı uyandırdı. 1836'da aylık Bentley's Miscellany dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. Sömürülen ve ezilen çocuk temasını işlediği ünlü Oliver Twist adlı romanı 1837-1839 yılları arasında bu dergide tefrika edildi. 1842'de ABD' ye, 1848'te Fransa ve İtalya'ya gitti. Londra'ya dönünce uzun ömürlü olmayan gazeteler çıkardı.

Dickens, realist roman akımının öncülerinden sayılır. Romanlarındaki kişileri çevresinden seçmiştir. İşlediği konularda mizah ve acıyı birlikte yürütmüştür. En tanınmış eseri 1850'de yayınladığı David Copperfield romanıdır.

Türkçeye çevrilen başlıca eserleri: David Copperfield, Bir Noel Şarkısı, Büyük Ümitler, Oliver Twist, İki Şehrin Hikâyesi, Antikacı Dükkânı, Martin Chuzzlewit.