Yazar Hakkında
Mahmut Goloğlu

Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihimiz üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan, eski Trabzon Milletvekili, Tarihçi-Yazar Mahmut Goloğlu, 11 Ekim 1982 Pazartesi günü saat 20 sıralarında geçirdiği bir kalb krizi sonucu Trabzon'da ölmüştür. Cenazesi 14 Ekim 1982 günü İskender Paşa Câmii'nde kılınan öğle namazım müteakip Asrî Mezarlığa defnedilmiştir.

Mahmut Goloğlu, 1915 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. Doğduğu yıl babası Kolağası Celâleddin Efendi, Sarıkamış'ta şehit düşmüştü. Annesi Binnaz Hanımdır. İlk, Orta, Lise tahsilini Trabzon'da gördü. Lise sıralarında ilim ve sanata ilgi duydu, hikâyeler yazdı.

Liseyi bitirdikten sonra bir ara ilk okul öğretmen vekilliği yaptı. 1934 yılında Halkevi'nin tarih kolunda vazife aldı. Bu sırada Trabzon'un mezar taşları ve kitabelerini tetkik ve tesbit etti. Tarihe karşı olan ilgisi bu yıllarda başladı. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra memuriyete Tekel Müfettişi olarak atıldı. 1940 yılında evlendi. Daha sonra avukatlığa başlayarak memleketi Trabzon'a döndü.

1950 yılından sonra üç dönem Trabzon D.P. milletvekili seçilmişti. Meclis çalışmalarında Gümrük ve Tekel Komisyonlarına başkanlık etmiş, bir dönem Meclis Başkan vekilliği yapmıştır. 27 Mayıs 1960'da Yassıada'ya gönderilmiş ve beraat etmiştir.